Kuklačova Kaķu teātra izrāde Klauns un kaķi
Visbiežāk uzdotie jautājumi grūmerim.

Visbiežāk uzdotie jautājumi grūmerim.

Visbiežāk uzdotie jautājumi grūmerim.

Šoreiz mēģināsim apkopot un atbildēt uz jautājumiem, kas tiek uzdoti visbiežāk.  Pārsvarā šos jautājumus uzdod jaunie klienti, kā arī cilvēki, kas nupat ir iegādājušies kucēnu un kuriem nav sniegta pilnīgi nekāda informācija par suņu kopšanu. Tas ir tikai mīts, ka nav jākopj īsspalvainie suņi (mopši, labradori, bokseri utt). Visa pamatā ir pareizi veikt šo kopšanu. Pareizi izvēlēties cilvēku, kam uzticēt savu suni uz pāris stundām, kā arī ieklausīties teiktajā un to izmantot mājas apstākļos.

Interesanti, ka maniem paziņām un draugiem, kuriem nav suņi, kā arī klientiem šķiet, ka grūminga process ir pielīdzināms rotaļai, bet patiesība nav tik rožaina, ir nācies saskarties ar kopšanas problēmām saimnieka informācijas trūkuma dēļ, piemēram, iekaisušām suņu ādām. Mēs vienmēr mēģinām ar saimniekiem atrast kompromisu kopšanā, ja tas nav izdarāms mājas apstākļos( bieži  suņa rakstura dēļ), tad tiekamies biežāk salonā. Mēs uzņemamies 100% atbildību par suņu labsajūtu un veselību, nevienu brīdi nevar atslābt, kas skar suņu drošību, gan emocionālo, gan fizisko.

Uzskatu, ka vēl joprojām Latvijā grūmings netiek pielīdzināts profesionālam amatam, bet iemesli tam ir dažādi, jo cilvēki, kas veic grūmingu mājās, iemācoties no youtube.com, labākajā gadījumā, sastrādā bieži vien neatgriezeniskas sekas suņu psihikā un veselībā (iebaidīšana, midzināšana, ādas sagriešana, nesterili instrumenti,  ir dzirdēts gadījums, kad ar mašīnīti ir nogriezts sunim pupiņš), tad ir vajadzīgs papildus laiks, lai šīs bailes dzēstu no suņu apziņas un iegūt uzticību. Mana prakse pierāda, ka 80% gadījumos tas ir iespējams. Brīžiem pārņem neizpratne par saimnieku vienaldzību un neapdomību. Tā kā mūsu klientūrā sastāv pārsvarā tieši no mājas mīluļiem, tad centrēsimies tieši uz viņiem.

  1. Kādā vecumā jāsāk veikt suņu kopšanu?

Ideālajā variantā, ja izvēlaties nopelniem bagātu audzētavu, audzētāji  kucēnus būs apmācījuši jau pirmajās nedēļās vai mēnešos (nadziņu griešana, ausīšu matu dzīšana (piem. Jorkšīras terjeram), spilventiņu attīrīšana no matiem utt). Sunīšiem vajadzētu ne vēlāk kā līdz 3 mēnešiem jau atrast savu speciālistu, kas apmācīs kucēnu.  Jo agrākā bērnībā tiks iemācīts, jo būs vieglāk gan meistaram, gan mājās apstākļos kopt savu mīluli. Šī apmācība mazgāties, fēnoties, ķemmēties, utt. mājās liks sunim ievērot savā ziņā paklausības disciplīnu jau no agrīna vecuma.

  1. Cik bieži jāveic suņu kopšana gan salonā, gan mājās pašiem saimniekiem?

Viss ir atkarīgs no suņu šķirnes. Garmatainos suņus vajadzētu ķemmēt ik dienas, sliktākajā gadījumā vismaz 2-3 reizes nedēļā, diemžēl prakse rāda, ka tas notiek daudz, daudz, daudz retāk, kā rezultātā sunim šis process ir nepatīkams un pats būtiskākais - tiek bojāti mati un āda. Grūminga pakalpojumus vajadzētu izmantot ik pa diviem, trīs mēnešiem. Ir saimnieki, kas ved sunīšus sakopt ik pa trīs līdz četrām nedēļām, jo netiek galā paši ar savu suni, vai vienkārši ir pieraduši pie kopta mīluļa. Lai nenodarītu savam mīlulim pāri, uztic regulāri šo procesu veikt meistaram. Arī īsspalvainie suņi ir regulāri jākopj, gan mazgājot, gan ķemmējot, izvēloties pareizu rīkus.

  1. Kādu kosmētiku izvēlēties ikdienas kopšanā?

Izvēloties profesionālu kosmētiku, Jūs pasargāsiet gan suņu veselību, gan suņu matus. Izvēloties maigi attīrošu, mitrinošu, profesionālu kosmētiku, Jūs varat mazgāt suni kaut katru dienu, BET ir jāveic viss soli pa solim pareizi, gan mazgāšana, gan mitrināšana, gan fēnošana. Suņu fēnošana ir OBLIGĀTA. Fēnošana arī ir jāprot, lai nesabojātu matus. Jāatceras, ka jāmazgā un jāmitrina ne tikai mati, bet arī āda. Ja izvēlaties vienkāršāko veidu un iegādājaties Zooveikala produkciju vai veterināros šampūnus, tad labāk mazgāt suni ik pēc 3 mēnešiem. Izņēmumu gadījumā, ja tas nav nepieciešams ārstnieciskos nolūkos, tad jākonsultējas ar sava suņa ārstu. Suņu mazgāšanu vienmēr iesaku saviem klientiem veikt vakaros, pēc pēdējās pastaigas, ja sunītis nebūs pienācīgi izžāvēts ar fēnu, nakts laikā tas noteikti izžūs dabiskā ceļā.

  1. Kā izvēlēties meistaru? Kam jāpievērš pastiprināta uzmanība?

Vislabāk izvēlēties savu meistaru pēc citu ieteikumiem, ja ir labs meistars, tam nav vajadzīga pilnīgi nekāda reklāma, jo par šiem meistariem runā paši saimnieki. Lai tiktu pie laba grūmera, Jums būs jāgaida rindā vismaz divas nedēļas (ziemas mēnešos rindas garums var sarukt līdz divām vai trim dienām, bet tie ir maksimums trīs mēneši gadā). Obligāti jābūt ir sertifikātam. Jāpievērš uzmanība un jāizvaicā, ar kādiem kosmētikas līdzekļiem strādā salonā. Kā es vienmēr apgalvoju – ieklausieties sunī, viņš Jums visu parādīs.

Vienas darba dienas laikā pie manis atnāca kāda ļoti, ļoti attāla paziņa un sāka izvaicāt par suņu grūminga kursiem un vai es apmācot kursantus. Teicu, ka nē, bet skolas var meklēt Rīga. Kad uzdevu jautājumu, kā nolēma šī meitene savu dzīvi saistīt ar suņiem, man bija šoka stāvoklis un vairs nespēju bilst ne vārdu un šajā brīdī arī mūsu saruna beidzās. Paskaidrojums bija - Es labāk frizēšu suņus nekā lasīšu sēnes Īrijā. Mīļie lasītāji, tamdēļ lūdzu uzticiet savus mīluļus cilvēkiem, kuri ir tam radīti, kuri ir ziedojušies šim amatam, neeksperimentējiet.

  1. Kāpēc nav pieļaujama suņu saimnieku klātbūtne frizēšanas laikā?

No pirmās dienas es neatļauju  saimniekam piedalīties suņu kopšanas procesā. Tam ir pavisam vienkārši divi izskaidrojumi. Pirmkārt, pielīdzināsim suni bērnam, saimnieka klātbūtnē suņi ir niķīgi, nepaklausīgi. Otrkārt, mani emocionāli nogurdina saimnieki ar savu uzvedību, mūžīga staigāšana, runāšana (lai gan mūsu sarunas ir diezgan aizraujošas), nākšana pie grūminga galda, kā arī pienāk brīdis, kad saimnieks grib meistaru „pamācīt”.

Protams, ir arī izņēmumi, ja sunītim ir bijusi slikta pieredze, vienmēr ļaujam un pat lūdzam saimniekiem palikt. Iemesli ir dažādi. Vienmēr uzsveru, ka saimnieks droši var skatīties caur logiem, kas notiek, tikai viens nosacījums, lai suņuks neierauga saimnieku.

  1. Vai suņi tiek „zāļoti”?

Suņiem nekādā gadījumā NEDRĪKST dot nomierinošus medikamentus. Grūmerim NAV tiesību „zāļot” suņus. Lai izmantotu veterināros medikamentus, ir jābūt veterināra diplomam. Pēc savas pieredzes varu pastāstīt kādu spilgtu piemēru. Pie mums pirms trīs gadiem atnāca frizēties divgadīgs Mitelšnaucers, suns bija vienreizējs, darbu paveicām pusotrā stundā. Kad saimnieki atnāca sunītim pakaļ, suns pat negribēja iet mājās. Bet tad sekoja interesantākais stāsts. Saimnieki bija sazvērējušies noklusēt patiesību, kas varēja apdraudēt arī mūsu veselību. Izrādījās, ka iepriekšējais „meistars” esot trīs stundas mēģinājis tikt sunim klāt, kad tas nav izdevies, zvanījis saimniekiem, lai nāk tur savu suni. Frizēšanas process aizņēma vēl trīs stundas, sunim esot tikusi aizsieta mute ar striķi, saimnieks un saimniece esot turējuši suni, kamēr frizieris veica savu darbu. Šādos brīžos neizprotama ir saimnieka rīcība manā skatījumā. Kamdēļ to stāstu. Tikai tā dēļ, ja cilvēks mīl, jūt, saprot dzīvniekus, tad 98% var tikt galā ar jebkuru šķirni pat bez uzpurņa. Šeit es izslēdzu patiešām agresīvās šķirnes, piemēram, kaukāziešus. Manā pieredzē pa šiem gadiem no salona nesakopti ir izgājuši divi suņi, raksturi bija tik sarežģīti, ka cilvēkiem bija jāvēršas pēc palīdzības pie vetārstiem.

  1. Cik ilgs laiks nepieciešams suņa nofrizēšanai?

Uzsveru, ka runa iet tikai par mājas mīluļiem, ne izstāžu suņiem. Parasti ir atkarīgs no suņa matu stāvokļa. Mazos klēpja suņus un vidējos (Jorkšīras terjers, Šitzu, Pomerānijas špics, Vesthailendas terjers, Grifons u.c.) nevajadzētu frizēt ilgāk par 1h 15 min līdz 1h30 min. Ilgāku laiku aizņem mazais pūdelis, kokerspaniels gan angļu, gan amerikāņu -  sākot ar 2h līdz 2h 30 min.

  1. Retas suņu šķirnes.

Grūmeris nedrīkst noklusēt, ja nav strādājis ar kādu šķirni. Ir godīgi jāsaka un jāatstāj izvēle saimnieka ziņā, vai uzticēties, vai ne, īpaši, ja sunim tiks veidota izstāžu karjera.

Reklāma
www.ZOOnet.lv
Populārākais
uz augšu!
Яндекс.Погода
Траст cocktail.lv Настоящий ПР cocktail.lv